Ana Sayfa

İhale İlanları

Meclis Kararları

Faliyet Raporları

E-Belediye

 

 

 
BAŞKAN

 

KURUMSAL

 

PROJE ve HİZMETLER

 

KÜLTÜREL FAALİYETLER

 

AKÇADAĞ

 

İLETİŞİM

 

 
 
 


22.10.2016 Tarihli habere cevap


         Yayın Tarih: 3.11.2016 / Okunma Sayısı: 1
“MALATYA ÖZ HABER”in 22.10.2016 tarihli yayınları arasında yer alan CHP Akçadağ İlçe Başkanı Ali ASLAN’la ilgili olarak “Kazgana eniştesi üzerinden yüklendi” başlıklı haberle ilgili olarak


“MALATYA ÖZ HABER”in 22.10.2016 tarihli yayınları arasında yer alan CHP Akçadağ İlçe Başkanı Ali ASLAN’la ilgili olarak “Kazgana eniştesi üzerinden yüklendi” başlıklı haberle ilgili olarak yalanları değil gerçek durumu yansıtan açıklamalar aşağıda belirtilmiştir.

1-) Akçadağ ilçesinde hizmet alamayan muhtarların kendilerini aradığı iddiası:

Haber metninde yer alan tek doğru cümle bundan ibarettir. Şu ana kadar yeteri kadar hizmet alamadığını düşünen CHP yanlısı muhtarlardan bazıları ilçe başkanını aramış olabilir.

Mahallelerimizin taleplerinin tamamına yakını yolla ilgilidir. Akçadağ Belediyesi olarak tek başına yol yapma imkan ve kabiliyetine sahip olmadığımız bir gerçektir. Dolayısıyla yol çalışmaları ağırlıklı olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Akçadağ Belediyesi olarak Malatya Büyükşehir Belediyesine sadece lojistik destek vermeye çalışmaktayız. İlçelerde ki yol yapım işin yasal bir zorunluluk olmadığı halde tek başına üstlenmiş olan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR ise tamamen partilerüstü bir yaklaşım içinde hareket etmektedir. Şahsım olarakta mahallelerimize hizmet sunumuna aynı bakışla yaklaştığımı artık herkes bilmektedir.

1193 Km2’lik geniş bir alana sahip olan Akçadağ ilçesindeki 77 mahalle, 169 mezra ve tek tek tarla içlerine yapılmış olan evlerin yol sorunlarının aynı anda çözülmesi elbette ki mümkün değildir. Mahalle yollarının tamamını bitirdik şeklinde bir iddiamız da asla olmamıştır. Ama hiçbir şekilde ayrım yapılmadığı gerçeğini; her zaman iddia ve ıspat edebileceğimiz bir gerçektir. 2016 yılı içerisinde Malatya Büyükşehir Belediyesince asfalt dökülen mahalle yollarına bakıldığında gerçek apaçık bir şekilde görülebilecektir.

2-) “Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan'ın belediyeye uğramadığı ve Belediye başkanının bir yardımcısı var, eniştesi Eyüp Işık Başkan Yardımcısı çoğu muhtarlarımız dilekçe veriyor ama o dilekçeleri takip etmediği için muhtarlar sonuç alamıyor. Ama Işık, farklı ince işleri çok iyi bildiği için muhtarların sıkıntıları ile ilgilenmediğini muhtarlar bize söylüyor.” iddiası:

Belediye başkanı olarak Belediye’de çok fazla oturmadığım doğrudur. Çünkü Belediye binasında oturmak, ne gerekli, ne de mümkün değildir. Belediye başkanı olarak tercihim; Belediye binasında oturmak yerine halkın arasında olmaktır. Bu nedenle Akçadağ ilçe merkezinde bulunduğum zamanları; çarşıda, aile çay bahçesinde, çay ocağında vb. yerlerde bulunmak, yâda diğer mahalleleri ziyaret şeklinde değerlendirmek yine kendi tercihimdir. Ayrıca Belediye Başkanı olarak halkın sevincini ve üzüntüsünü paylaşmak adına düğün, mevlit, taziye vb. yerlerde bulunmam mutlaka gerekmektedir.

Ayrıca Akçadağ ilçesinin mali gücü ve yetkisinde mümkün olmayan hizmet ihtiyaçlarının sağlanması için Malatya Büyükşehir Belediyesi ve merkezi yönetime bağlı birimlerle sürekli iletişim içinde olunması bir zorunluluktur.

Muhtarların dilekçelerinin tamamına yakını; başta yol yapımı olmak üzere Belediye imkânlarını aşan talepler olduğu için Başkan yardımcısının dilekçeleri takip etmesiyle gerçekleşecek işler değildir.

Muhtarların taleplerinin Belediye Başkan Yardımcısı yetkisi dâhilinde olmayan ve Belediyenin imkânlarıyla mümkün olmayan talepler olduğu dikkate alınmadan haksız suçlamalarda bulunulması doğru değildir.  

Daha da önemlisi Belediye Başkan yardımcısının “farklı ince işleri iyi bildiği” şeklindeki haksız ve yersiz ifadeler son derece çirkin ve yakışıksızdır. Hatta iddia sahibi kişi, geçmişte söylediklerini hatırlarsa kendi kendini yalanlamakta olduğunun farkına varacaktır.

Akçadağ ilçesinde hiçbir konuda ayrımcı bir uygulamanın olmadığı, vatandaşlarımız arasında tam anlamıyla birlik ve beraberliğin sağlandığı bir süreçte CHP ilçe başkanı Ali ASLAN’ın siyasi rant uğruna her zaman yaptığı gibi ayrımcılığı gündeme getirmesi bilinçsiz ve basit bir yaklaşımdır.

Şahsımda oluşan kanaat; Cumhuriyet Halk Partisinin düşük bir frofil ortaya koyan İlçe başkanı Ali ASLAN’la bir temsil sorunu yaşadığıdır.

3-) “Belediye Başkanı Kazgan, Akçadağ'da fazla durmadığı için 3 gün Akçadağ'da 10 gün İstanbul'da olduğu için Akçadağ'ın nerede hizmet olacağını bilmiyor. Küçükkürne'de sıkıntı var, Aydınlar Mahallesi’nde sıkıntı var, Gürkaynak'ta, Kürecik'te sıkıntı var. Bunlar servis yolları, kışın dört gün sonra kar yağdığı zaman bu vatandaşlar servisleri nasıl çekecekler? Yol yok yani. Ama bazı yollara kilit taşı döşüyorlar, asfalt döküyorlar.” iddiası:

İnsanlar, yalana alıştıklarında dilin kemiği kalmazmış. Ailemin İstanbul’da yaşıyor olması nedeniyle CHP İlçe başkanı Ali ASLAN; ilçeden her ayrılışımda İstanbul’a gittiğimi konuşarak bir algı oluşturmanın peşinde. İlçeye hizmet getirebilmek için Bölge Müdürlüklerinin bulunduğu Elazığ’a, DAP’ın merkezi Erzurum’a, Merkezi yönetime bağlı kuruluşların bulunduğu Ankara’ya, Sağlıklı Kentler Birliği toplantısının yapıldığı Mersin’e gidişime kadar ilçeden her ayrılışımda İstanbul’a gittiğimi konuşarak yalan söylemektedir.

Bu arada İstanbul’a gittiğim elbette olmuştur. Unutulmamalıdır ki Akçadağ ilçesinin Doğal Gaz hakkını elde etmesi İstanbul’da yapmış olduğum görüşmelerin sonucunda gerçekleşmiştir. Tabii CHP İlçe başkanı Ali ASLAN’ın, Akçadağ Belediye binasında oturularak bu tür hizmetlerin kendiliğinden gelmediğini bilmesi pek mümkün gözükmemektedir.

CHP İlçe Başkanı bazı mahallelerde yol olmamasına rağmen bazı yollara asfalt döküyorlar derken 2016 yılında asfalt yapılan Altunlu, Kömekavak, Sahilköy, Karapınar, Bayramuşağı, Ortaköy, Kepez-Aksüt Gurup yollarından hangisinin gerekli olmadığını belirtmesi gerekmiyor mu?

Ayrım yapılıyor derken 2016 yılında asfalt dökülen yolların neredeyse tamamına yakınının CHP’ye oy veren alevi kardeşlerimizin yaşadığı mahalleler olduğunun farkında mı?

4-) “Çok büyük bir hizmet yapmış gibi, Akçadağ'daki bir sporcunun resimlerini billboardlara asarak onu bir başarı olmuş gibi öne çıkarıyor. Sporcu ile siyasetin alakası yoktur. Sen bana hizmetleri söyle. Hepimiz isteriz sporcunun başarılı olmasını. Sporcunun başarısını billboardlara asıp reklam yapmanın bir anlamı yoktur” iddiası:

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun “Belediye’nin görev ve sorumlulukları” başlıklı 14. Maddesinin (b) fıkrasında;

“… Gerektiğinde, sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapar ve gerekli desteği sağlar, her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenler, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere belediye meclisi kararıyla ödül verebilir.” denilmektedir.

Bu yetkiye dayanılarak başarılı sporculara destek olunması mı, belediyemizce yapılan destekler sonucu Genç Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonasında birinci olan bir kızımın resminin bilbordlara asılarak hem Akçadağ’ın tanıtımı, hem de diğer gençlerimizin özendirilmesine çalışılmasını yanlış gören ve hizmetten saymayan bir anlayışla ilgili olarak söylenecek bir şey olamaz zaten. Hem de belediyenin spora ve başarılı sporculara desteğini siyaset sayan bir anlayışı anlamam da mümkün değildir.

Takdir halkımıza aittir. 03.11.2016

 

                                                                                                                                                             Ali KAZGAN

                                                                                                                                             Akçadağ Belediye Başkanı

 
     
 
   
   
 

Tasarım ve Kodlama: Akçadağ  Belediyesi  - 2016 ©

Desteklenen Tarayıcılar: Internet Explorer 7+, Firefox 3+, Google Chrome, Safari 4+